SPI CZ: Pride? Bavte se, ale nepřehlížejte

Tisková zpráva, Praha – Česká pobočka mezinárodní organizace “Sestry Věčné Radosti” se i v letošním roce zapojí do Pride týdne v Praze. Spolek chystá aktivity na Prague Pride i na nekomerční alternativu, Alt*Pride. Ač název spolku zmiňuje poslání Sester “šířit radost” v Čechách, Sestry apelují na lidi, aby především nepřehlíželi, párty jsou až na druhém místě.

Doba, ve které žijeme je pro některé z nás náročná, neveselá. Kromě globálních problémů existují také zásadní problémy lokální, v ČR je to pro LGBTQ+ komunitu především stigma a předsudky. Pod tyto problémy pak spadají i další aspekty, které právě ze stigmatizace vycházejí. Podle předsedy spolku, Michaela D. Jettmara, je děsivý vzrůstající trend tzv. “self stigma” (tedy sebestigmatizace) například u HIV pozitivních, a dále pak ignorování problémů, jako například chemsex ze strany státu.

“Stát nefinanancuje projekty, které cílí na pomoc uživatelům a uživatelkám chemsexu, asi z důvodu, že v dotační komisi slovo chemsex nikdo nezná. To může mít fatální následky. Je potřeba pracovat na řešení problematiky užívání drog za účelem zvýšení sexuálního požitku. Naprosto absurdní je častý argument: “Kdyby nefetovali, nepotřebovali by pomoc”. “Prosím Vás, nežijeme v Pravěku.”  Jettmar odůvodňuje svůj skeptický pohled na zábavu v Pride týdnu v Praze takto: “Nejdříve pojďme pracovat (výzva k Sestrám), budovat komunitu a vztahy v ní a až poté se můžeme bavit.” 

DISKUZE, TERÉN A PRŮVOD

Sestry zvou na vlastní akce zaměřené na zkušenost s moderní a efetivní prevencí před nákazou virem HIV – preexpoziční profylaxí, workshop na téma chemsexu a bezpečnějšího užívání.  Sestry dále vzkazují, aby se účastníci a účastnice nebáli vzít si od Sester zdarma kondom, infomateriál, nebo obrátit se na Sestry s dotazem na téma prevence apod. 

Konkrétně se Sestrami uvidíte:

  • Alt*Pride: Středa 7. 8. 17:00, SAFERChems workshop (Prostor39, Praha 3)
  • Prague Pride: Čtvrtek 8. 8., 18:00, Polykej PrEP diskuze  (Langhans, Praha 1)
  • Prague Pride: Pátek 9. 8.,  Sisters Unity (Pride Village a Flirt Party)
  • Vrcholem týdne bude účast Sester v průvodu (bez příslušnosti k AP/PP).

HOSTÉ ZE ZAHRANIČÍ

Ani v letošním roce nebudou chybět zahraniční Sestry. V Pride týdnu nás navštíví Sestra Lea o‘Hura a Sestra Felice Mariposa – obě z německého řádu SPI House Temple of Nordic Joy. “Původně jsme slíbili účast polské Sestry. Vzhledem k násilným událostem na Pride v Polsku plně respektujeme, že se polská kolegyně musí účastnit dalších událostí Pride v Polsku,” uzavírá Jettmar. 

Praha 6. srpna 2019       

Kontakt pro média:  Michael Jettmar, předseda spolku:  +420 703 143 230

Napsat komentář