Světový den boje proti AIDS – zprávy z ČR

  •                           Máme za sebou významný Světový den boje proti AIDS. Nezapomínejme na problematiku HIV/AIDS po celý rok, nejen jeden den v roce. 

 

Měli jsme dost práce minulý týden, proto jsme průběžně nesdíleli zprávy od dalších českých spolků a  organizací. Podívejte se s námi dodatečně na to, co se událo.


ČESKÁ SPOLEČNOST AIDS POMOC

Dům světla informoval o faktu, že v ČR žije až 700 lidí, kteří o sobě nevědí, že jsou HIV pozitivní. Díky tomu se počet HIV pozitivních stále zvyšuje. Do médií šla znovu informace o „N = N“ (U = U), zásadní informaci o tom, že nezjistitelný = nepřenosný.

http://www.hiv-komunita.cz/clanky/leceni-hiv-pozitivni-pacienti-nejsou-infekcni.html

https://www.novinky.cz/domaci/456261-pul-roku-lecby-a-pacient-s-virem-hiv-neni-infekcni.html

Českem na 1. prosince projeli preventivní tramvaje, autobusy a trolejbusy.  V Teplicích se s cestujícími svezli i růžové kondomy, což jsou maskoti HIV prevence od MS ČČK. Autobus jezdil pro cestující zdarma díky teplické Arrivě.

http://www.e-teplicko.cz/zpravy/teplice/48514-obrazem-potkali-jste-je-v-autobuse-prodavali-stuzky-a-rozdav

ali-kondomy


PRAGUE PRIDE

Pride vydal na 1. prosince tiskovou zprávu, ve které podrobně informoval o případu policisty, který byl kvůli diagnóze propuštěn z práce.

Od svého odchodu od policie Max vystřídal několik zaměstnání, z některých musel opět odejít kvůli neopodstatněnému strachu spolupracovníků z přenosu HIV. Před necelými dvěma lety se odstěhoval z Prahy a našel klid v příhraničí na Plzeňsku. Věnuje se práci v pohřebnictví a na LFUK v Plzni přednáší ve výuce epidemiologie. „Zjistil jsem, že mne naplňuje má stávající profese, která, ač výrazně odlišná od policejní práce, má místa, v nichž se práci policisty podobá. Psychicky, zdravotně a fyzicky se cítím dobře. Tomu dlouhodobě odpovídají i mé laboratorní výsledky,“ říká Max. Dodnes je jedním z mála HIV pozitivních Čechů, kteří veřejně vystupují a ukazují nejen svou tvář, ale i své jméno. Stále věří, že se podaří změnit zastaralá pravidla služebního řádu Policie ČR. „Jsme země středu Evropy, nemáme tolik odlišné prostředí od Německa či Rakouska. Tam bychom se, myslím, mohli inspirovat a zkušenosti z vzájemné spolupráce využít i při úpravách interních aktů řízení tak, aby vyhovovaly nejen vedení ozbrojených složek, ale i jejich příslušníkům,“ vyjadřuje naději Max.

https://www.praguepride.cz/?p=6867


OSTATNÍ 

  • Českému rozhlasu Plus poskytla exkluzivní rozhovor britská epidemioložka Sheena McCormack.

„Očkování proti HIV zatím ještě neexistuje, ale máme PrEP. A pro lidi, kteří prochází obdobím života, kdy jsou ve větším riziku nákazy, ať už z jakýchkoliv důvodů, nabízí tento postup alternativu a zabrání tomu, aby se z nich stal pacienti odkázaní na braní léků po celý zbytek života.“

http://www.rozhlas.cz/leonardo/magazinleonardo/_zprava/lek-prep-nam-umozni-kontrolovat-sireni-hiv-mezi-evropskymi-gayi-tvrdi-britska-epidemiolozka–1772725

  • Časopis LUI vyšel ve speciální edici s tématikou „o HIV pozitivně“.  Zakoupením 148 stránkového charitativního vydání podpoříte Českou společnost AIDS pomoc. Objednat si ho můžete ZDE.
  • Závěrečnou párty vyvrcholil celoroční multižánrový projekt Sexposed. Ten si kladl za cíl vyvolat diskusi o vztahu společnosti k lidské sexualitě a položit si otázky vztahující se k problematice HIV. Už v květnu proběhla výstava Sexposed, která byla později podpořena filmovými a divadelními představeními. Rozhovor s kurátorkou výstavy přinesl LUI:

http://www.lui.cz/co-se-deje/item/11771-hiv-pozitivni-lide-jsou-na-tom-spatne-uz-kvuli-nemoci-samotne-my-jim-situaci-vubec-neusnadnujeme-rika-kuratorka-vystavy-sexposed-alena-bartkova

 

 

Napsat komentář