Sestry pokračují v misi věčné radosti jako spolek: Pokud dojde k diskriminaci, vyrazíme na ministerstvo

Sestry Věčné Radosti se staly oficiálním spolkem. V Čechách působí od roku 2014, ale jejich historie se píše už od roku 1979, kdy vznikly jako mezinárodní organizace. Dobrovolníci po celém světě postupně zakládali uskupení, která se věnovala prevenci HIV, LGBTQ tématům a rovnoprávnému postavení gay, lesbických, bisexuálních a trans lidí ve společnosti. Lidé patřící do jednotlivých řádů si malují obličeje bílou barvou připomínající smrt v důsledku onemocnění AIDS a doplňují je ostatními barvami, které naopak symbolizují radost život.

Světový den boje proti AIDS v prosinci nebo srpnový Prague Pride zdobí nepřehlédnutelné Sestry Věčné Radosti, které rozdávají kondomy a vybírají peníze pro neziskové organizace. V loňském roce se český řád složený ze dvou Sester rozrostl o dvě nové Sestry i strážce a aktivity Sester začaly být vidět častěji.

Do té doby aktivisté v problematice HIV/AIDS, dva z nich žijící s HIV, postupně poznávali, jak moc mohou v roli Sester přitahovat pozornost a vzbuzovat zájem. “Reagovali jsme na sociálních sítích a webu, vydávali prohlášení a snažili se udržovat činnost řádu alespoň v on-line prostředí,“ říká Michael Jettmar, který se stal předsedou spolku. Ten se na loňském Prague Pride od zakladatelů řádu dozvěděl, že pokud dojde k diskriminaci, nebo omezování lidských práv, je čas na Sestry. Je potřeba se nebát a vyrazit třeba na ministerstvo.

„Chtěli jsme také vydávat osvětové letáky s informacemi a potřebovali jsme finance formou grantu, který byl určen pro neziskové organizace. Proto jsme se rozhodli, že založíme spolek“ dodává Jettmar. Jejich cílem kromě vlastních projektů spolupráce s dalšími spolky a organizacemi. Kamkoliv totiž Sestry přijdou, přitahují pozornost.

Sestry Věčné Radosti čeká nyní hodně práce. Začal Prague  Pride, na kterém pořádají Sestry hned v úterý besedu „RODINNÝ+KRUH“. Členové řádu Michael s Lukášem, kteří žijí s HIV pozvali do panelu své matky. Chtějí motivovat ostatní a ukázat veřejnosti, jak se přežít v době plné předsudků. Ve středu duhová tramvaj a v pátek odpoledne

Zpracoval:

Michael Jettmar, předseda spolku

T: 727 944 627  E:  info@sestryvecneradosti.cz

Napsat komentář